BTG-vrh
Početna stranica > Novosti

Da li je besplatan WiFi i - bezbedan?

Da li je besplatan WiFi i - bezbedan?
22.02.2019. god.
ada koristite javnu WiFi mrežu, svedite svoje aktivnosti na pretragu Interneta ili slanje poruka. Izbegavajte da koristite aplikacije gde se od vas traži da unesete vaše korisničke podatke.

Ako koristitite svoj laptop, mobilni telefon ili tablet na javnoj nezaključanoj WiFi mreži trebalo bi da obratite pažnju na nekoliko stvari:

Da li je mreža od poznatog provajdera usluga – hakeri mogu veoma lako napraviti javnu mrežu koja se npr zove “Besplatan internet” i na taj način pokupiti vaše podatke. Uvek proverite da li se mreži na koju se povezujete može verovati.

MiM napadi – “Man in the midlle” (Posrednik) je čest način zloupotrebe javnih WiFi mreža. Zlonamerne osobe i hakeri mogu vrlo jednostavno preusmeriti saobraćaj sa vaših uređaja na lažne sajtove ili postaviti takozvane “shark” softvere koji snimaju protok podataka.

Virusi i trojanci – hakeri vam kroz javnu mrežu mogu poslati razne vrste virusa i malvera, npr. programe koji snimaju sve što se kuca na tastaturi vašeg uređaja.

I kada koristite javne WiFi mreže, lako je da se zaštitie u nekoliko koraka:

Koristite VPN i Proxy programe – ovi programi preusmeravaju saobraćaj sa vaših uređaja prema Internetu, te ih je veoma teško hakovati. Dobar izbor su aplikacije Orbot i Tunnel Bear.

Na vašem telefonu ili tabletu podesite da se uređaj ne povezuje automatski na otvorene WiFi mreže. Pitajte npr. konobara u kafiću ili zaposlene u banci čiju mrežu koristite za šifru i da li njihova mreža koristi enkripciju. Ako nemaju enkripciju na mreži, izbegavajte povezivanje. 

Kada koristite javnu WiFi mrežu, svedite svoje aktivnosti na pretragu Interneta ili slanje poruka. Izbegavajte da koristite aplikacije gde se od vas traži da unesete vaše korisničke podatke.

Izbegavajte da instalirate aplikacije preko javnih WiFi mreža.

Na vašem kućnom WiFi ruteru obavezno koristite šifru i WPA enkripciju.

Moderna sredstva komunikacije nam omogućavaaju da budemo povezani 24 sata dnevno, ali sa sobom nose i određene rizike. Zato treba obratiti pažnju na naše korišćenje Interneta kako bi nam podaci bili sigurni.

Ivan Trajković





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...


 Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn

Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il


Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni.

Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...


Kompanija Microsoft priznala je da su hakeri uspeli da ukradu deo izvornog koda operativnog sistema Windows, kao i još nekoliko softvera koji su u fazi izrade.


Ostale novosti iz rubrike »